Co přivádí člověka do terapie?

Často to bývá vnitřní bolest, pocity samoty a izolovanosti. Neschopnost se radovat či přestat myslet v "bludných kruzích".

Terapie je možnost, jak "Nebýt na to sám". Může být cestou naplnění vnitřní touhy po úlevě i porozumění sobě samému i světu kolem. 

Péče o vlastní duševní zdraví je mnohdy opomíjená. Často lidé nevědí, co si pod tímto pojmem představit. Psychoterapii mají obvykle mylně spojenou se ztrátou smyslů "nejsem přeci blázen". Přitom péče o tělo, jak v rámci pohybu či stravy
je pro nás již zcela běžnou, péče o duševní zdraví však nikoliv.

Nečekejte, až Vaše prožívání "nebude k vydržení".
Psychoterapie je vhodnou volbou při jakékoliv životní výzvě, jež vám "nedá spát".

Psychoterapie může být výzvou k nahlédnutí "za oponu" vlastního vědomí. Výzvou postavit se čelem bolesti, kterou skrývá vlastní nitro.  Právě proto je třeba počítat s její nemalou náročností, protože dočasně může vést k zhoršení vlastního psychického stavu.
Výsledky však stojí za to!
Psychoterapie zahrnuje sebepoznávání, hledá významy prožívaných emocí, jejich souvislostí.
V rámci seberozvoje nabízí vnímání přesahu činů, pocitů i myšlenek. Nabízí vhled do příčin a následků jednání.

Psychoterapie není všemocná. V životě jsou situace, kdy je zcela na místě věnovat se péči o své duševní zdraví i ve spolupráci s klinickým psychologem či psychiatrem.
Psychoterapie je obvykle dlouhodobější setkávání. Ten, kdo slibuje pomoc v podobě rychlých a snadných řešení, obvykle nemá v zájmu vaše skutečné blaho.
Proto je velmi důležité vnímat své pocity již při prvním setkání. Při hledání "toho pravého" terapeuta se vyplatí vytrvat, pokud vás neoslovím neváhejte využít kontaktů na kolegy z České asociace psychoterapeutů (ČAP). Právě na stránkách ČAP najdete kontakty i na psychoterapii zdarma s podporou zdravotní pojišťovny.


Psychoterapie je oblast, která se zaměřuje na pomoc lidem s různými psychickými obtížemi a problémy ve svém životě. 

Je to forma terapeutického procesu, která klade důraz na porozumění emocím, myšlenkám a chování jednotlivce. Principy psychoterapie se snaží vytvořit prostředí, ve kterém klient může lépe porozumět svým problémům a najít cesty ke změně 
a osobnímu růstu.

Pro terapeutický proces je velmi důležité, aby si klient s terapeutem tzv "sedli". Pokud máte obavu, že si při setkání "nesedneme", není se čeho bát, i to se může stát, důležité je, svůj pocit respektovat a důvěřovat mu. Pokud by tak nastalo, jistě je způsob, jak najít "toho pravého" terapeuta. Třeba na stránkách České psychoterapeutické asociace je celá řada certifikovaných a prověřených kolegů a kolegyň.

Terapie je proces, nejedná se o procházku růžovým sadem, a často s sebou přináší dočasné zhoršení. Stejně, jako když se čistí pramen, dochází k odplavování kalu.